MENU||| |||
Římskokatolická farnost - děkanství Česká Třebová

Seminář o evangelizaci

Datum: 16. 3. 2024 v 8:30 hod.

Místo: Nové Adalbertinum, Velké náměstí 32, Hradec Králové  - vchod přes recepci hotelu.

Hlavním hostem: P. Vlastimil Kadlec, OMI.

Tématem jeho přednášky bude "Radost evangelia".

Dopoledne s hlavním hostem: 

Povídání bude o radosti jako zdroji a také nástroji hlásání evangelia; kde se taková radost bere, proč o ní papež František pořád mluví, a jak si ji Kristův učedník může uchovat všem krizím navzdory. Nepůjde to ani bez Ducha svatého a snad zbyde čas i na pár zkušeností z působení misionářů oblátů na našem "divokém" západě, tedy v Plzeňské diecézi.

Odpoledne nabídka workshopů:

 • Česká misie očima cizince (P. Janith Aravinda Sackrawarthige, OMI) - O tom, jak prožívá své misijní působení v západních Čechách kněz z Kongregace misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné původem ze Srí Lanky, jakým překvapením a překážkám musí čelit a co mu naopak dělá radost a dodává nadšení v jeho povolání.
 • Evangelizační kurz – informace a zkušenosti (Julie Němcová) - Na tomto workshopu poskytneme informace o připravovaném druhém ročníku Evangelizačního kurzu, který se uskuteční od září 2024 v Hradci Králové. Absolventi prvního ročníku evangelizačního kurzu se podělí o své zážitky a zkušenosti.
 • Evangelizace „dovnitř“ – péče o farníky (P. Adam Grabiec) - Naše kostely navštěvují dlouholetí farníci-věřící, kteří do kostela často chodí od malička. Mnozí z nich se však s Bohem osobně v podstatě nesetkali. Co tradičně věřícím farníkům chybí a jak jim pomoci prožít osobní setkání s Bohem? Jaké jsou nejčastější překážky a problémy v této oblasti. Jaké jsou možnosti evangelizace „dovnitř“?
 • Evangelizace dětí ZŠ – křesťanské vzdělávací programy pro školy (s. Gratia Štulířová OSF, Patricie Koubská) - Jak mluvit o Bohu s dětmi, které o něm nikdy neslyšely? Jak seznámit děti ve školách s obsahem křesťanských svátků? Katechetické a pedagogické centrum Královéhradecké diecéze připravuje a realizuje programy a také školí lektory, kteří ve školách představují témata spojená s křesťanstvím, tzv. Vstupy do škol. Jak vypadá takový program ve škole nebo třeba v kostele vám představí Gratia a Patricie, které se této práci věnují každá sobě vlastním způsobem.
 • Evangelizace mládeže – práce se středoškoláky (P. František Filip) - Jak lze v dnešní době pojímat evangelizaci mladých? Jak jim můžeme dát nahlédnout do toho, co znamená křesťansky věřit v Boha? A ve kterých oblastech je dobré být u mladých předem připraven na otázky? Církevní školy jsou kromě jiného jedním z přirozených prostředí pro evangelizaci, proto budeme na tyto a další otázky společně hledat odpovědi s P. Františkem Filipem, spirituálem Biskupského gymnázia v Hradci Králové.
 • Evangelizace seniorů v domovech důchodců (s. Terezie Burdová OSF, Marie Cvešprová) - Senioři v domovech důchodců mívají vzpomínky z dětství, na to, jak chodili do kostela a modlili se, ale už je to tak dávno. Jak jim pomoci v setkání s milujícím Bohem, kterému na každém z nich záleží? Jak je naučit znovu se modlit? Po čem vlastně touží tito staří lidé, často osamělí nebo upoutaní na lůžko? Co jim dělá největší radost? O setkáních s nimi a o zkušenostech z praxe popovídají sestra Terezka a Maruška.

Program:

 • 8:00 - 8:30     Registrace
 • 8:30 - 9:00     Zahájení a modlitba
 • 9:00 - 9:45     Přednáška P. Vlastimila Kadlece, OMI (1. část)
 • 9:45 - 10:30   Přestávka
 • 10:30 - 11:15 Přednáška P. Vlastimila Kadlece, OMI (2. část)
 • 11:30 - 12:30 Oběd
 • 12:45 - 14:30 Workshopy
 • 14:45 - 15:30 Chvály s kapelou DOTEK, možnost svátosti smíření

Účastnický poplatek: 150 Kč, platí se na místě.

Seminář se uskuteční pod záštitou generálního vikáře Mons. Jana Paseky. 

On-line registrace přihlášek: Přihlašování online zde 

Uzávěrka přihlášek je 7. 3. 2024.

dnes
pátek 19. duben 2024
Rostislav / sv. Ema (pátek 3. velikonočního týdne)
Texty: Sk 9,1-20 // Zl 117 // Jan 6,52-59
Bohoslužba 18:30 Česká Třebová - kostel sv. Jakuba
zítra
sobota 20. duben 2024
Marcela / sv. Hugo (sobota 3. velikonočního týdne)
Texty: Sk 9,31-42 // Zl 116 // Jan 6,60-69
Bohoslužba 18:00 Česká Třebová - sál na Skalce
pozítří
neděle 21. duben 2024
Alexandra / sv. Anselm (4. neděle velikonoční)
Texty: Sk 4,8-12 // Zl 118(117) // 1Jan 3,1-2 // Jan 10,11-18
Bohoslužba 8:00 Dlouhá Třebová - kostel sv. Prokopa, 9:30 Česká Třebová - kostel sv. Jakuba, 11:30 Rybník - kostel Rozeslání sv. Apoštolů
zobrazit další